השוואת ביטוח

 

ביטוחי רכב וסוגיהם

 

חברות הביטוח מציעות מגוון סוגי ביטוחים המיועדים לנהגים ברכבים הפרטיים או ברכבים מסחריים והסעות. שוק ביטוחי הרכב לשוק הפרטי בעיקרו, מתחלק לשלושה סוגים עיקריים: ביטוח חובה, ביטוח צד שלישי (צד ג´) והביטוח המקיף. שלושת סוגי הביטוחים ניתנים לרכישה מחברות הביטוח ישירות או בפנייה אל סוכני ביטוח המייצגים את חברות הביטוח, כאשר ניתן כיום אף לרכוש ביטוחי רכב באופן מקוון מרשת האינטרנט, ובתעריפים מוזלים. ביטוח רכב - ניתן לרכוש במחירים מוזלים ע"י השוואת מחירי ביטוח.

 

ביטוח חובה

 

ביטוחי חובה הוא ביטוח רכב המחויב לרכישה על פי חוק, על כל נהג ברכב ממונע בישראל. תפקידו העיקרי של ביטוח חובה הוא לכסות את ההוצאות הכספיות אשר יידרשו לנפגעים בתאונה בה ישנה פגיעה בגוף של המעורבים בתאונה. הכיסויים אותם מספק ביטוח חובה כוללים טיפולים רפואיים מידיים, דהיינו טיפולים רפואיים המוענקים לנפגעים באירוע התאונה עצמו, וכן כיסוי עבור המשך טיפול בחדר מיון ובבתי החולים, בהתאם כמובן, לחומרת הפגיעה.

 

ביטוח צד ג´

 

ביטוח צד ג´, או ביטוח צד שלישי, אינו ביטוח המחויב על פי החוק לרכישה, יחד עם זאת, יהיה זה חסר אחראי מצידו של נהג הנוהג ברכב ממונע ללא ביטוח צד ג´ לכל הפחות. תפקידו של ביטוח צד ג´ הוא לכסות ההוצאות הכספיות להן נידרש בתיקון של רכב המעורב בתאונה אשר נגרמה באשמתו של הנהג ברכב המבוטח. רכישת ביטוח צד שלישי היא מחויבת מכורח המציאות, שכן פגיעה ברכב יוקרה, עשויה לגרור הוצאות כבדות מנשוא, בהן לא יוכל הנהג הפוגע לעמוד. אל ביטוח צד שלישי נהוג להוסיף רכיבי ביטוח נוספים כגון ביטוח שמשות וביטוח גרירה, בתוספת תשלום סמלית, אך שימושית ביותר בעת הצורך.

 

ביטוח מקיף

 

ביטוח מקיף, הביטוח האחרון בסוגי הביטוחים לרכבים הפרטיים, הוא ביטוח רכב כולל, המכסה בפני פגיעות ברכב במבוטח עצמו, ופגיעות ברכב הנפגע כתוצאה מפגיעה באשמתו של הנהג ברכב המבוטח. ביטוח מקיף, כשמו כן הוא. ביטוח הכולל בתוכו את כל הכיסויים של ביטוח צד ג´ ובנוסף ביטוח בפני פגיעות ברכב עצמו, ביטוח בפני גניבה או פריצה לרכב. מרכיבים נוספים אותם נהוג לרכוש בעת חתימה על ביטוח מקיף כוללים ביטוח לרדיו ומערכות שמע, רכב חלופי, טוטל לוס בירידת ערך של שבעים אחוז, ועוד.

ביטוח רכב האם ביטוח רכב לנשים זול יותר, ומדוע?
הדרך הנפוצה ביותר בה משתמשות חברות הביטוח בכדי לתמחר את פוליסות ביטוח הרכב הנמכרות אצלן, היא על ידי הסתמכות על נתונים סטטיסטיים. לצורך הדוגמא, ידוע כי נהגים צעירים, מרבים לנהוג במצב של שכרות או מרבים לנהוג במהירות מופרזת, ומכאן מספר המפעמים בהם היו מעורבים נהגים צעירים בתאונות דרכים גבוה משמעותית מאשר מספר המעמים בהם היו מעורבים נהגים וותיקים בתאונות הדרכים.

מאותה סיבה בדיוק, פוליסות ביטוח רכב נמכרות על ידי חברות הביטוח השונות לנשים, זולות יותר. על פי הנתונים הסטטיסטיים, ואלו אינם משקרים, מספר הפעמים הכולל השנתי בהן היו מעורבות נהגות אלו מול מספר הפעמים הכולל השנתי בהן היו מעורכים נהגים ממין זכר, הוא נמוך באופן משמעותי! מסיבה זו, כאשר מגיעה אישה אל חברות הביטוח או אל סוכני הביטוח בכדי לרכוש פוליסות ביטוח רכב, זוכות אלו למחירים נוחים יותר, וזולים באופן משמעותי. לסיכום, ככל שהסטטיסטיקה מצביעה על אחוז סיכון נמוך יותר למבוטח, כך יהיה מחיר הפוליסה נמוך יותר.

 

ביטוח רכב כיצד ניתן להוזיל את מחירי ביטוח הרכב?
מחירי ביטוח רכב מסוג ביטוח חובה, הם מחירים קבועים בחוק, על אף העובדה כי ישנן חברות ביטוח אשר מוזילות מעט את מחיר ביטוח החובה, כאשר אנו רוכשים דרכן את פוליסות ביטוח רכב האחרות, אשר נועדו להגן על הרכבים הנפגעים בתאונות דרכים או על כלי הרכב המבוטח עצמו, הלא הן פוליסות ביטוח הצד השלישי ופוליסת הביטוח המקיף.

הדרך הטובה ביותר להוזיל את מחירי ביטוח הרכב, היא לבצע השוואת ביטוחים. למרבה הפלא, קיימים הבדלים משמעותיים ביותר בין חברות הביטוח השונות המציעות כיסוי זהה לחלוטין, ובעת ביצוע השוואת ביטוח רכב נגלה את ההבדלים ונוכל לנצל את התחרותיות הגוברת בתחום בכדי להקל על ההוצאה השנתית הנכבדה. אפשרויות נוספות להוזיל את ביטוח הרכב יהיו כמובן היעדר תביעות כלים חברות הביטוח מהעבר, וכן ביטוח נהג יחיד והימנעות מביטוח נהגים צעירים, במידה והנושא מתאפשר. במקביל, ניתן לבחון היטב את מרכיבי פוליסת הביטוח, ולהסיר ממנה את הסעיפים אשר נדמים בעינינו כמיותרים.

 

ביטוח רכב האם משתלם לרכוש ביטוח שמשות?
בעת רכישת ביטוח רכב, בין אם אנו רוכשים פוליסת ביטוח מקיף או פוליסת ביטוח חובה, ניתנת לנו האפשרות לרכוש ביטוחים משלימים מסוגים שונים, בהם ביטוח גרירה או ביטוח שמשות. ביטוח שמשות, הוא מרכיב נוסף של פוליסת ביטוח אותו ניתן להוסיף אל הפוליסה גם בעת רכישת פוליסת ביטוח צד שלישי ובוודאי כאשר רוכשים פוליסת ביטוח מקיף, והוא נועד בכדי לכסות בגין ההוצאות הנדרשות בכדי להחליף את השמשות במקרה של שבירתן.

אם כן, האם כדאי לרכוש פוליסת ביטוח שמשות כהשלמה לפוליסת ביטוח רכב מכל סוג שהוא? ובכן, התשובה לשאלה זו טונה בעיקר באזור המגורים בו מתגורר נהג הרכב המבוטח, אשר היא זו אשר תקבע את מידת הסיכון לשבירת השמשות. לצורך העניין, נהג ברכב מבוטח אשר מתגורר בסביבה עירונית, החשש מפני שבירת השמשות ברכבו הוא נמוך אלמלא השתתף בתאונה, שכן אין סבירות כי חצץ או חומרים אחרים יתעופפו לכיוון השמשה. מנגד, נהג רכב אשר מתגורר בסביבה חקלאית ונוהג בדרכים לא סלולות, הסבירות לשבירת השמשות גבוהה יותר.

 

ביטוח רכב מוסכי ההסדר של חברות ביטוח רכב
פוליסות ביטוח רכב מסוג ביטוח מקיף, הן פוליסות המאפשרות לנו ליהנות מכיסוי מלא בגין התיקונים להם נידרש בעת פגיעה בכלי הרכב במהלך תאונת דרכים אשר גרמה לנזקים ברכב המבוטח. עם זאת, במקרה של תאונת דרכים בה נרצה להפעיל את פוליסת ביטוח מקיף, ולמעשה בעת חתימתנו על הסכם הפוליסה, נגלה כי בכדי לטפל ברכבנו לאחר תאונה, נידרש לפנות אל מוסכי ההסדר.

אודות מוסכי ההסדר

מוסכי הסדר, הם למעשה מוסכים שגרתיים לכל דבר ועניין, והם פזורים ברחבי הארץ לנוחות המבוטחים. היתרון של שימוש במוסכי הסדר עבור חברת הביטוח נובעת מהעובדה כי אלו מעניקים לחברת הביטוח מחירים ותנאים נוחים, הודות לעובדה כי אלו מפנים אליהם לקוחות באופן שוטף וסדיר. עם זאת, ישנם לקוחות של חברות הביטוח אשר אינם מעוניינים לטפל ברכביהם במוסכי ההסדר, או אז יוכלו לקבל בחזרה את כספי התיקון על בסיס הצגת חשבונית מהמוסך המטפל, ובמקביל להערכת שמאי מטעם חברת הביטוח, מה שמעורר פעמים רבות מחלוקות על שווי הפגיעה.

 

ביטוח רכבי יוקרה
רכבי יוקרה, הם רכבים אשר יובאו בייבוא אישי, או הוזמנו בהתאמה אישית, ומחיריהם מרקיעי שחקים. מצד אחד, מחזיקי רכבי היוקרה דואגים לשלומם של כלי הרכב ומעוניינים לרכוש פוליסות ביטוח רכב יוקרה בכדי להגן על רכושם, ומצד שני, חברות הביטוח אינן ממהרות למכור פוליסות ביטוח רכב יוקרה שכן מטבעם רכבי היוקרה מעוררים את משיכת הגנבים והוונדליסטים לביצוע פגיעות או גניבות בכלי הרכב המבוטח.

מחירי ביטוח רכב יוקרה

אם כן, פוליסות ביטוח רכב יוקרה הן יקרות יותר, וזאת תחילה לאור מחירם הגבוה של רכבי היוקרה. מחיר רכב, ככל שיגבה, כך יעלה אתו את מחיר פוליסת הביטוח. זאת כמובן כאשר מדובר ברכישת פוליסת ביטוח רכב יוקרה מסוג ביטוח מקיף, המכסה בפני גניבה. יחד עם זאת, ניתן להגיע להסדרים כאלו ואחרים עם חברות הביטוח, ולרכוש פוליסות ביטוח רכב יוקרה המכסות בגין הנזקים, נזקי פח וכדומה, וללא ביטוח גניבה, או אז ניתן יהיה לרכוש ביטוח רכב יוקרה במחירים סבירים. פנו אל סוכני הביטוח בכדי לבחון את האפשרויות העומדות בפניכם ברכישת ביטוח רכב יוקרה.

 

ביטוח רכב – האם זו חובתנו או זכותנו?
חוקי המדינה, קובעים כי על כל נהג ברכב ממונע לרכוש פוליסת ביטוח רכב מסוג ביטוח חובה, וזאת על מנת להבטיח את האפשרות לכסות על ההוצאות אשר נגרמו לו, לנהגים נפגעים או להולכי רגל אשר היו מעורבים בתאונת דרכים לה גרם הנהג בכלי הרכב המבוטח. אם כן, האם טועה המדינה בקביעת החוק לרכישת ביטוח חובה? האם רכישת ביטוח חובה, היא לטובתנו או כנגדנו?

ביטוח חובה לשמירה על חיינו

הדרך היחידה בה תוכל המדינה להגן על תושביה הנפגעים בתאונות הדרכים, היא על ידי השקת החוק המחייב את הנהגים לרכוש פוליסות ביטוח חובה. ההוצאות הרפואיות להן נדרשים המעורבים בתאונות דרכים הן אדירות, ולמעשה, על ידי רכישת ביטוח חובה, אנו מכסים את עצמנו לבל ניאלץ לשלם הוצאות עתק אלו מכיסנו. אם כן, ללא ספק, רכישת פוליסת ביטוח רכב מסוג ביטוח חובה, היא זכותנו וחובתנו כאחת, ונהיגה ללא ביטוח חובה מהווה פשיעה כנגד משפחתנו, וכנגד חוקי מדינת ישראל.

 

ביטוח רכב הרחבת פוליסות ביטוח רכב עם ביטוח חלקים חלופיים
פוליסות הביטוח המקיף, נועדו בכדי לכסות על ההוצאות להן נידרש במקרים של תאונות דרכים בהן אנו מעורבים ואשר אנו גרמנו להן, עברו תיקון הרכב במוסכים השונים. יחד עם זאת, אין פוליסות ביטוח הרכב המקיף, או למעשה כל ביטוחי הרכבה הסטנדרטיים מכסים בגין נזקים אשר נגרמים לרכב כתוצאה מבלאי או כתוצאה משימוש לא נכון בכלי הרכב. אחת ההוצאות הכבדות ביותר עבור מחזיקי הרכב הפרטיים, היא ההוצאה על חלקי החילוף השונים של כלי הרכב.

מה היא פוליסת ביטוח חלקי חילוף?

ובכן, למעשה ניתן ללמוד משמה של הפוליסה על הכיסויים אותם היא מעניקה. ביטוח חלקי חילוף לרכב נועד לכסות במקרים בהם התקלקלו חלקים שונים בגוף הרכב, אשר מונעים את נסיעתו. חלקי חילוף אלו עשויים לכלול בין היתר את מנוע הרכב, תיבת הממסר, משאבות מים ומשאבות דלק ועוד. בעת רכישת ביטוח חלקי חילוף לרכב, כפוליסה משלימה לרכישת ביטוח מקיף, נוכל לישון בשקט ולהיות בטוחים כי כל תקלה ברכב תטופל וללא הוצאה כבדה בלתי צפויה ומידית.

 

ביטוח רכב כללים חשובים ברכישת ביטוח רכב
עם רכישה של רכב ממונע בישראל, עלינו באופן מידי לדאוג לרכישת פוליסת ביטוח חובה. ביטוח חובה אינו מותרות או זכות, אלא חובה על פי חוק, שכן מטרתו העיקרית היא להגן על הנהג ועל נפגעים אחרים בתאונות דרכים בהן היה מעורב נהג הרכב המבוטח כאשר אלו סובלים מפגיעות גוף אשר נגרמו להם כתוצאה מהתאונה. עם זאת, מעבר לביטוח החובה, ניתן לרכוש פוליסות ביטוח נוספות, אשר מטרתן להגן על הרכוש.

ביטוח מקיף וביטוח צד שלישי

ביטוח הצד השלישי, הוא ביטוח רכב אשר נועד להגן על הנהג בפני ההוצאות אותן יידרש לשלם כאשר פגע ברכב אחר. למעשה, גם פוליסת ביטוח צד שלישי היא מעין חובה, שכן בעת פגיעה ברכבי יוקרה, עשוי הנהג הלא מבוטח למצוא עצמו משלם כל שארית חייו את נזקי התאונה. ביטוח מקיף, היא פוליסת ביטוח רכב אשר נועדה לכסות בגין ההוצאות אשר נגרמו לרכב המבוטח עצמו, וכן בכדי לכסות במקרים בהם נגנב כלי הרכב או הורד מהכביש לאחר תאונת דרכים קשה.

 

ביטוח רכב זמני לנהגים צעירים
הסטטיסטיקה מוכיחה כי חלק ניכר, ואף החלק המוביל של הנהגים המעורבים בתאונות דרכים, הם הנהגים הצעירים. הסיבה לכך אינה מוכחת מבחינה מדעית, יחד עם זאת, סטטיסטית, אלו הם הנתונים. חישוב עלויותיה של פוליסת ביטוח, מתבסס בעיקר על סטטיסטיקה, וככל שרמת הסיכון למעורבותו של הנהג המבוטח בתאונה גבוהה, כך תעלה במקביל עלויותיה של פוליסת הביטוח.

מכירת פויסת ביטוח זמני, היא נושא מורכב עבור חברות הביטוח בפני עצמו. מחיר פוליסות הביטוח מבוסס על פי רוב במחיר שנתי, וכל הליך התמחור מתבצע ביחס לשנת ביטוח מלאה. על כן, חלוקת מרכיבי הביטוח לתקופות קצרות יותר, מהוות בעיה בפני עצמה. ממול, כאשר מתמודדים עם מכירת פוליסות ביטוח רכב לנהגים צעירים, גם כאן קיימת בעייתיות מכיוון שרמת הסיכון גבוהה. לסיכום, בכדי לרכוש פוליסות ביטוח רכב זמניות עבור נהגים צעירים, מידת הסבירות להסתבכות הנושא היא גבוהה למדי, וסביר יהיה להניח כי יקשה על המבקשים לרכוש פוליסת ביטוח זו לאתר חברת ביטוח אשר תואיל לבטח את הרכב לתקופה.